FAQ – CSCS

Zgubiłem lub ukradziono mi kartę CSCS – duplikat karty

W przypadku zgubienia kary CSCS lub kradzieży postępowanie jest identyczne jak w przypadku innych dokumentów. Należy to zgłosić odpowiednim organom. Przeważnie jak zgienie karta CSCS to zginą również inne dokumenty, więc Policja będzie powiadomiona. Dobrze jest również, a nawet nasz obowiązek to zgłosić takową sytuację do organu wydającego karty CSCS, czyli dzwonimy na infolinię CSCS -> 0344 994 4777. Naszą kartą bowiem, może ktoś się posługiwać na budowie (bedzie miał bowiem nasze inne dokumenty także – jeżeli straciliśmy portfel z dokumentami).

W celu jednak wykonywania prac budowalnych lub posiadania nowej Karty CSCS, zgłaszamy to na infolinii w celu wydania nowej karty.
Najłatwiej i najszybciej jest zadzwonić na nr telefonu:

0344 994 4777

Można również skorzystać z Formularza aplikacyjnego o nową kartę (można go pobrać z naszej strony – link -> formularz karta CSCS), gdzie należy zaznaczyć opcję (kwadracik) DUPLICATE:

formularz - duplikat cscs

Niestety wykonanie duplikatu jest odpłatne.

W związku z tym, zgłaszając telefonicznie wykonanie duplikatu będziemy musieli dokonać płatności – telefonicznie podając dane do karty kredytowej lub debetowej. Jeśli płatność została wykonana otrzymamy kod autoryzacyjny.

Jeśli chciałbyś zaktualizować zdjęcie na swojej karcie, wtedy otrzymasz pocztą odpowiedni formularz, który należy wypełnić i odesłać z powrotem na adres podany na Formularzu podając kod autoryzacyjny, otrzymany przez infolinię.


Ile kosztuje wyrobienie karty?

Wyrobienie karty CSCS wiąże się z wydatkiem £30, które nalezy uiścić składając aplikację. Taka zama oplata jest przy wykonywaniu duplikatu karty czy jej odnowienia.


Ile mam czasu na aplikowanie o kartę CSCS – po zdanym egzaminie?

Odpowiedź na pytanie „ile mamy czasu na aplikowanie o kartę CSCS?” jest bardzo krótkie – 2 lata.
Oznacza to, że mając zaświadczenie o zdanym egzaminie – możemy w ciągu kolejnych dwóch lat aplikować o kartę. Warto zwrócić uwagę, że niektóre osoby przekazują informację, że z tym zaświadczeniem możemy wejść na budowę. Jest to nieprawda.

Warto pamiętać, że zdany egzamin informuje jedynie o podstawowej wiedzy z zakresu BHP. Jeżeli chcemy uzyskać kartę musimy uzupełnić wiedzę podczas szkolenia jednodniowego (w przypadku karty zielonej Labourer) lub potrzebujemy Zaświadczenia o naszym zawodzie z branży budowlanej (pozostałe kolory kart). Są wyjątki, np. można uzyskać kartę na pół roku po zdanym egzaminie – i ta karta (czerwona) uprawnia do wejścia na budowę.
Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że gdy zmianie ulegną zasady, na jakich pozyskuje się kartę (ilość pytań na egzaminie itp.), to nasz egzamin ulega dezaktualizacji.